Obsługę w zakresie działalności gospodarczej zapewnia Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Nysie, Komórka Działalności Gospodarczej - pokój 114.
Opisy procedur dot. sprzedaży napojów alkoholowych, w tym
- procedury ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu i poza miejscem sprzedaży wraz z wnioskiem do pobrania w postaci elektronicznej
- zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta i gminy Nysa
dostępne w Internetowym Portalu Urzędu
POBÓR OPŁATY ZA KORZYSTANIE Z ZEZWOLEŃ
NA SPRZEDAŻ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH
W GMINIE NYSA
- W przypadku przedsiębiorcy, który w danym roku kalendarzowym rozpoczyna działalność w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych, opłata za korzystanie z zezwolenia za dany rok winna być wniesiona w całości – jednorazowo - przed wydaniem zezwolenia i w wysokości proporcjonalnej do okresu ważności zezwolenia.
- W przypadku przedsiębiorcy, który posiada zezwolenie tracące ważność w ciągu danego roku, opłata za korzystanie z zezwolenia za dany rok kalendarzowy winna być wniesiona w całości - jednorazowo - do 31 stycznia danego roku.
- Dla przedsiębiorcy, którego zezwolenie utrzymuje ważność przez cały rok kalendarzowy, wnoszenie opłat pozostaje na dotychczasowych zasadach, tj. z zastosowaniem 3 równych rat – do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku.
- Przedsiębiorca, którego zezwolenie utrzymuje ważność przez cały rok kalendarzowy może również wnieść opłatę za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jednorazowo - jeżeli wyrazi taką wolę.
Jednocześnie, zgodnie z treścią art.111 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – oraz w zgodzie z bieżącym orzecznictwem i wyrokami sądowymi - pobór opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż/sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych od dnia 1 sierpnia 2012 r. wygląda następująco:
1. w przypadku cofnięcia zezwolenia (decyzja o cofnięciu):
• opłatę pobiera się do dnia uprawomocnienia się decyzji o cofnięciu
2. w przypadku wygaszenia zezwolenia (decyzja o wygaszeniu):
a) na wniosek Przedsiębiorcy - opłatę pobiera się do dnia wskazanego we wniosku
o wygaszenie zezwolenia
b) z urzędu (gdy brak złożenia oświadczenia o obrotach lub brak wpłaty raty
w odpowiedniej wysokości i w ustawowym terminie):
• zezwolenie traci ważność z mocy ustawy z dniem, do którego opłata winna być wniesiona
Jeśli Przedsiębiorca nie odwołuje się od w/w decyzji:
• po uprawomocnieniu się decyzji wygaszającej Przedsiębiorca zostanie wezwany do złożenia (pod odpowiedzialnością karną) oświadczenia o faktycznym okresie prowadzenia tej działalności; oświadczenie winno być tożsame z wpisem w CEIDG, gdzie Przedsiębiorca ma obowiązek podawać aktualne dane
• brak dobrowolnej wpłaty ze strony Przedsiębiorcy w odpowiedniej wysokości pociągnie za sobą egzekucję administracyjną
Jeśli Przedsiębiorca odwołuje się od w/w decyzji:
• opłatę pobiera się do dnia uprawomocnienia się decyzji o wygaszeniu
3. Procedura egzekucji administracyjnej opłaty za korzystanie z zezwolenia.
Po wyczerpaniu działań polubownych, wzywających do dokonania opłaty za faktyczny okres korzystania z zezwolenia, Przedsiębiorca otrzyma upomnienie i sprawa zostanie przekazana do Wydziału Finansowego tut. Urzędu celem zakończenia procedury egzekucji nie uiszczonych dobrowolnie należności z tytułu korzystania z zezwolenia.
4. W sytuacji, gdy Przedsiębiorca nie złoży oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych - uznaje się, iż Przedsiębiorca nie odnotował obrotów z tytułu sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim i wszelkie ewentualne opłaty liczone będą na podstawie opłat podstawowych określonych w merytorycznej ustawie.
Przypomina się równocześnie, iż wysokość opłaty z tytułu korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych nie określa się w drodze decyzji administracyjnej. Przepisy ustawy wskazują, że obliczenie opłaty ma charakter czysto rachunkowy, jest czynnością materialno-techniczną i powinno być dokonywane przez osobę zobowiązaną do jej uregulowania, tj. Przedsiębiorcę. Natomiast organ udzielający zezwolenia, na podstawie posiadanych dokumentów (zezwolenia i oświadczenia o wielkości sprzedaży) sprawdza jedynie poprawność i terminowość wniesionych opłat.