Zakończyły się prace komisji, której celem była weryfikacja zgłoszonych pomysłów i sporządzenie listy wniosków przyjętych do realizacji w ramach programu „Zielone Podwórka”.
W ramach II edycji programu, na którym Gmina Nysa przeznaczyła w budżecie kwotę 250 tys. złotych zostanie zrealizowanych 8 wniosków.
Lista wniosków przyjętych do realizacji:
1. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa „Energetyk” – Korfantego 1-11
- wyposażenie w małą architekturę
2. Wspólnota Mieszkaniowa nr 28 – Piastowska 28-36
- budowa ogrodu społecznego
3. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa – Kusocińskiego
- budowa siłowni plenerowej
4. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Goświnowice – Radzikowicka 8a
- modernizacja placu zabaw
5. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa „Energetyk” – Jagiellońska 29-33
- budowa placu zabaw
6. Wspólnota Mieszkaniowo Nr 155, 104, 66, 142, 65, 45, 113 – Rynek Garncarski, Wrocławska
- budowa podziemnych pojemników na odpady komunalne
7. Spółdzielnia Mieszkaniowa „WIGOR” – Kępnica 101-108
- budowa placu zabaw
8. Stowarzyszenie I Love Nysa – Jagiełły
- budowa siłowni plenerowej
Komisja obradaowała w składzie: Marek Rymarz – Zastępca Burmistrza, Roman Mnich – Naczelnik Wydziału Rozwoju Infrastruktury, Roman Jabłoński – Architekt Miejski, Magdalena Ermel – Inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa.
W ramach tegorocznej edycji programu „Zielone podwórka” do Urzędu Miejskiego wpłynęło 10 wniosków. Wszystkie przeszły już procedury formalno-prawne. Teraz będą oceniane pod kątem merytorycznym.
Wnioski dotyczyły m.in. utworzenia siłowni zewnętrznej, doposażenia placów zabaw w nowe urządzenia czy utworzenia kontenerów podziemnych na odpady. Wnioskowano także o utworzenie tzw. „Ogrodu społecznego”. - Teraz wszystkie propozycje przejdą ocenę merytoryczną - mówi Zastępca Burmistrza Nysy, Marek Rymarz. – Myślę, że w ciągu dwóch tygodni pojawi się lista, która będzie wskazywała jakie projekty są przeznaczone do realizacji. - dodaje.
Rekreacja i integracja
Program ma na celu nie tylko poprawę estetyki miasta, ale służy także integracji mieszkańców i rekreacji. Skierowany jest do Wspólnot Mieszkaniowych, Spółdzielni Mieszkaniowych oraz osób prawnych nie działających w celu osiągnięcia zysku z terenu Gminy Nysa. Do tej pory w ramach programu „Zielone Podwórka” doposażono m.in. place zabaw przy ul. Ujejskiego, a także w Przedszkolu nr 1 w Nysie oraz wyremontowano ogrodzenie Żłobka nr 1 w Nysie.
Celem Programu jest aktywizacja i wspomaganie społeczności lokalnych w zakresie polepszenia standardu życia oraz warunków wypoczynku mieszkańców Gminy Nysa poprzez poprawę estetyki otoczenia, w szczególności podwórek osiedlowych i skwerów, w wyniku realizacji przedsięwzięcia współfinansowanego z budżetu Gminy Nysa w ramach Programu.
Program „Zielone Podwórka” skierowany jest do Wspólnot Mieszkaniowych, Spółdzielni Mieszkaniowych oraz osób prawnych nie działających w celu osiągnięcia zysku z terenu Gminy Nysa.
W ramach Programu „Zielone Podwórka” mogą być realizowane następujące zadania:
- budowa, modernizacja lub remont już istniejącego podwórka z zastosowaniem gotowego projektu udostępnionego przez Urząd Miejski w Nysie,
- działania mające na celu stworzenie lub poprawę warunków rozwojowych dzieci i młodzieży poprzez budowę lub modernizację placów zabaw i boisk,
- budowa lub modernizacja miejsc do wypoczynku i rekreacji mieszkańców,
- wykonanie lub modernizacja ogrodzeń, otoczenia placów zabaw oraz nasadzeń zieleni terenów objętych Projektem,
- zakładanie i utrzymanie zieleni niskiej, wieloletniej oraz montaż małej architektury dla uatrakcyjnienia wykorzystania podwórek do wypoczynku,
- powstanie przedogródka na niewielkich terenach przyległych tj. trawnika, nasadzenia krzewów ozdobnych, żywopłotów,
- wyposażenie miejsc ogólnodostępnych w toalety dla zwierząt,
- zagospodarowanie i wyposażenie miejsc do składowania odpadów w kontenery podziemne lub półpodziemne.
Podmioty, które chcą uzyskać dofinansowanie w ramach Programu „Zielone Podwórka” powinny w terminie od dnia 5 czerwca do dnia 21 lipca 2017 roku złożyć wniosek do Urzędu Miejskiego w Nysie.
Udział Gminy Nysa w realizacji zadania wynosi do 75% ceny określonej w kosztorysie, przy współfinansowaniu, w zależności od rodzaju zadania, w wysokości do 60 000 zł brutto.
Zapraszamy do udziału w Programie „Zielone Podwórka”.
Wydział Rozwoju Polityki Społecznej
Komórka Komunikacji i Organizacji Pracy
Urząd Miejski w Nysie