Od najdawniejszych dziejów przez Nysę przechodziły liczne szlaki handlowe, co sprzyjało jej rozwojowi. W celu zabezpieczenia się przed częstymi grabieżami, jak wiele innych miast średniowiecznych, Nysę otoczono murami obronnymi z wieżami i basztami. Wraz z rozwojem technik wojennych modernizowano systemy obronne miasta.
Pierwsze nowożytne fortyfikacje w Nysie powstały w 1594 r. wg. projektu Johanesa Schneidera z Lindau za sprawą ówczesnego biskupa Andreasa von Jerin. Umocnienia te już w 1643 r. zaczęto przebudowywać wg. szkoły holenderskiej i nowowłoskiej, kładąc nacisk na system obrony skrzydłowej. Do istniejących fortyfikacji dobudowano nowe, zwiększając ilość bastionów. Miasto zostało otoczone wałem, 10 bastionami, 4 rawelinami oraz fosą wodną. Do dzisiejszych czasów zachował się - wielokrotnie modernizowany - bastion Św. Jadwigi przy ul. Piastowskiej.
Nysa była Twierdzą uważaną za jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Opinię tę potwierdza fakt, że wojska napoleońskie w 1807 r. aż 114 dni oblegały Nysę nieustannie ją ostrzeliwując ciężką artylerią. O sile rażenia świadczy fakt, że w mieście ocalało tylko pięć domów. Dopiero brak odsieczy z amunicją i żywnością zmusił Nysę do kapitulacji.
Co roku Urząd Miejski w Nysie przy współpracy z wieloma podmiotami organizuje żywą lekcję historii. W inscenizacji bitwy napoleońskiej w czasie Dni Twierdzy Nysa biorą udział miłośnicy historii m.in. z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, występujący w umundurowaniu regimentów z tamtego okresu. Musztry paradne, salwy armatnie, widowiskowe potyczki, zwiedzanie obozu i fortyfikacji, czy też biesiada forteczna - to tylko część widowiska, które z pewnością trzeba zobaczyć na własne oczy! >>> czytaj więcej
Zapraszamy do dokładnego zapoznania się z historią Twierdzy Nysa na stronie www.twierdzanysa.com