Co nam w Nysie zagraża?
SZANOWNI PAŃSTWO !!!
Obszar miasta i gminy Nysa tak jak całe terytorium naszego kraju narażone jest na różnego rodzaju klęski żywiołowe czy katastrofy techniczne. W XXI wieku nasz kraj stał się narażony także na nowe zagrożenie jakim są ataki terrorystyczne. Prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń na terenie gminy można w większości przewidzieć, jednakże mogą także wystąpić zagrożenia nieprzewidywalne. Stąd też prezentujemy poniższe opracowanie w celu zwrócenia uwagi na to jak się zachowywać w poszczególnych sytuacjach kryzysowych.
ZAGROŻENIA PRZEWIDYWALNE:
Wymienione niżej zagrożenia, do których należą tak klęski żywiołowe jak i skutki katastrof technicznych, można przewidzieć, by w dalszym kroku zaalarmować ludność. Wyróżniamy następujące zagrożenia przewidywalne:
1. Silne wiatry, gwałtowne burze, gradobicie
Zagrożenie możliwe do wystąpienia na terenie całej gminy, niesie za sobą niszczycielskie działanie (huragany, trąby powietrzne) połączone z wyładowaniami atmosferycznymi. Jest ono związane z ścieraniem się dwóch frontów atmosferycznych (zimnego i ciepłego). Wykrycie zagrożenia w odpowiednim czasie, daje możliwość wcześniejszego ostrzeżenia (zaalarmowania) ludności miasta i gminy. Przeważnie tego typu zjawiska mogą wystąpić w okresie wiosny i początku lata, jednakże nie należy wykluczać pojawienia się tego typu zagrożeń w innych porach roku.
Jak się zachować w przypadku gradobicia
Zjawisko gradobicia najczęściej ma miejsce w okresie letnim.Jeśli spotkasz się z gradobiciem daleko od domu, znajdź bezpieczne schronienie i pozostań tam do czasu jego zakończenia.Jeśli jesteś w domu:
- zamknij okna, usuń z parapetów i balkonu przedmioty, które mogą zagrażać przechodniom,
- pozostań z dala od oszklonych okien,
- trzymaj pod ręką przygotowane latarki oraz dodatkowe baterie.
O wszystkich zdarzeniach, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi informuj pogotowie ratunkowe, a w przypadku zerwania linii energetycznych zgłoś to pogotowiu energetycznemu.
Jak się zachować w przypadku huraganów (silnych wiatrów)
Przed wystąpieniem huraganów, silnych wiatrów zabezpiecz swoje mieszkanie (dom):
- zamknij okna, zabezpiecz rynny i inne części budynku,
- usuń z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodniom,
- uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogłyby narobić szkód,
- wyłącz główny wyłącznik prądu,
- znajdując się poza domem, pozostań tam, aż huragan nie przejdzie.
Postępowanie w przypadku gwałtownych burz
- nie lekceważ ostrzeżeń,
- zabezpiecz swoje mieszkanie,
- usuń z balkonów, tarasów i z zewnętrznych parapetów, przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr i stwarzać zagrożenie,
- w miarę możliwości pozostań w domu, w pracy czy innym budynku,
- jeśli burza spotka cię z dala od domu, znajdź bezpieczne schronienie i pozostań w nim do czasu jej ustania,
- wyłącz telefon komórkowy,
- w żadnym wypadku nie stawaj pod drzewami, szczególnie odosobnionymi,
- oddal się od cieków i zbiorników wodnych (woda jest doskonałym przewodnikiem prądu),
- odejdź jak najdalej od wszelkich urządzeń metalowych,
- jeśli przebywasz w samochodzie, nie wysiadaj z niego,
- przebywając na otwartym terenie, w szczerym polu, przykucnij. Nie siadaj na niej. W przypadku grupy osób, powinny się one rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów,
- odłącz wszystkie urządzenia elektroniczne od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych,
- nie zbliżaj się do okien i innych oszklonych elementów budynku.
2. Podtopienia i powodzie
Miasto Nysa wraz z kilkoma sołectwami gminy rozbudowało się w szerokiej na około 4-6 km i opadającej ku wschodowi dolinie rzeki Nysa Kłodzka, takie położenie niesie za sobą możliwość wystąpienia zagrożeń w postaci podtopień i powodzi. Szczególnie narażone na wystąpienie takich klęsk są tereny miasta oraz sołectwa określone w ulotce dokąd i jak się ewakuować (tutaj). Do podtopień i lokalnych powodzi może dochodzić głównie w okresach wczesnowiosennych (gwałtowne topnienie śniegu) oraz w czasie długotrwałych intensywnych opadów deszczu.
Jak się zachować w przypadku podtopień i powodzi:
Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.
Po ogłoszeniu stanu pogotowia lub alarmu, a także w czasie powodzi należy:
- słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych, nie wracaj do domu, dopóki nie będziesz miał pewności, że jest to bezpieczne,
- stosuj się do zaleceń, przekazywanych przez władze odnośnie sposobu postępowania,
- przygotuj w części budynku nie narażonej na zalanie zapasy, umożliwiające przetrwanie: w postaci żywności, wody pitnej, apteczki pierwszej pomocy z podstawowymi lekami, awaryjnego oświetlenia i przenośnego radia z zapasowymi bateriami, butli gazowej itp.,
- przygotuj się do ewentualnej ewakuacji: zapakuj dokumenty i najcenniejsze części dobytku,
- jeśli jest taka potrzeba lub wydane zostało zalecenie, odetnij dopływ energii elektrycznej i gazu do budynku,
- w miarę możliwości zapobiegaj tworzeniu się atmosfery paniki, bądźmy rozsądni, zachowajmy trzeźwość umysłu - to połowa sukcesu!
3. Upały
Upały stanowią poważne zagrożenie dla życia. Skwar może wywołać udar słoneczny, który z kolei może być przyczyną zgonu. Według umownych polskich kryteriów dzień upalny występuje wówczas, gdy maksymalna temperatura dobowa osiąga wartości wyższe niż 30oC. Absolutne maksimum temperatury dla Polski może osiągać 40oC. Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny.
Jak zachować się w przypadku upałów
- ogranicz do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni,
- regularnie pij duże ilości wody!!!
- utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia (stosuj rolety, żaluzje, zasłony w drzwiach i oknach),
- ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, iż piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu,
- noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
4. Śnieżyce
Duże opady śniegu, nagłe ataki mrozu mogą sparaliżować życie w wielu miejscowościach. Mając tego świadomość można z wyprzedzeniem zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed tego typu zagrożeniem. Niska temperatura może doprowadzić do odmrożenia i wychłodzenia ciała co może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia. W wyniku odmrożenia może dojść do trwałego uszkodzenia części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: zaczerwienienie, znaczne wychłodzenie, utrata czucia i bladość odmrożonych części ciała (najczęściej palce nóg i rąk, policzki, nos, małżowiny uszne). W wyniku wychłodzenia temperatura ciał spada poniżej 35° C. Objawami wychłodzenia są: zaburzenie świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, senność, poczucie wyczerpania.
Jak zachować się w przypadku śnieżycy
Przygotuj swój dom do zimy:
- uszczelnij poddasze, ściany, drzwi i okna,
- zabezpiecz środki, które mogą być niezbędne w czasie zimy (żywność, która nie wymaga gotowania, zapas wody, sól kamienną i piasek, zapas opału, zastępcze źródło światła i ogrzewania, zapasowe baterie do radia i latarek),
- przygotuj „zimowy zestaw samochodowy” tj. łopatkę do śniegu, radio zasilane bateriami, migające światło, racje żywnościowe, rękawice, czapkę, koc, linkę holowniczą, łańcuchy na koła, pojemnik z solą kamienną, kable do akumulatora, mapę drogową.
W czasie śnieżnej burzy i wielkich mrozów:
- nie wychodź z domu,
- słuchaj komunikatów radiowych o warunkach pogodowych,
- jeżeli musisz wyjść z domu, ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową, powiadom kogoś o docelowym miejscu podróży, na czas dłuższej podróży przygotuj wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz kilka butelek wody,
- obserwuj czy nie występują u ciebie objawy odmrożenia lub wychłodzenia – jeżeli to stwierdzisz konieczna będzie natychmiastowa pomoc medyczna.
Jeżeli utknąłeś w drodze:
- nie szukaj sam pomocy, pozostań w samochodzie chyba, że pomoc jest w widocznej odległości,
- umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą tkaninę, aby była widoczna dla ratowników,
- okryj się kocem i uruchamiaj silnik co 10 minut włączając ogrzewanie i zewnętrzne światła samochodu (aby uniknąć zatrucia spalinami sprawdź czy rura wydechowa jest wolna od śniegu oraz dla wentylacji uchyl lekko okna),
- wykonuj co jakiś czas lekkie ćwiczenia ruchowe dla utrzymania krążenia krwi,
- unikaj nadmiernego lub zbędnego wysiłku,
- jeżeli w samochodzie jest więcej osób to powinny się zgromadzić koło siebie dla utrzymania ciepła.
5. Skażenie promieniotwórcze
Zagrożenie skażeniem promieniotwórczym może mieć miejsce w wypadku awarii: w elektrowniach atomowych, zakładach pracy wykorzystujących i przechowujących środki promieniotwórcze, a także w wyniku ataku terrorystycznego z użyciem środków promieniotwórczych.
Do skażenia promieniotwórczego terenu gminy może dojść jedynie w przypadku awarii w którejś z elektrowni jądrowej w Czechach. W zależności od odległości miejsca awarii od Nysy skażenie będzie słabsze lub silniejsze, zawsze jednak pozwoli władzom na zaalarmowanie ludności i podjęcie akcji ratowniczej.
Do skażenia na bardzo małą lokalną skalę może również dojść w przypadku porzucenia lub zgubienia pojemników z materiałami radioaktywnymi.
Jak zachować się w przypadku skażenia promieniotwórczego
Na wypadek katastrofy przygotuj:
- latarkę z dodatkowymi bateriami,
- radio na baterię,
- apteczkę,
- zasady pierwszej pomocy,
- zapas żywności i wody,
- zapas worków do przechowywania żywności,
- solidne obuwie.
Bądź przygotowany do ewakuacji lub do schronienia się w domu. Opracuj plan komunikowania się na wypadek zagrożenia. Przygotuj plan oraz sposoby powrotu do domu członków twojej rodziny, jeśli w czasie wystąpienia zagrożenia jesteście rozdzieleni (dzieci w szkole, dorośli w pracy). Poproś krewnych lub znajomych mieszkających w innych miejscowościach aby służyli jako miejsce kontaktu dla twojej rodziny. Zadbaj aby wszyscy członkowie twojej rodziny znali ich dane kontaktowe.
Uważnie słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych. W komunikatach zawarte będą dane dotyczące charakteru wypadku, stopnia zagrożenia, jego zasięg i szybkość rozprzestrzeniania się. Wykonaj zalecenia wynikające z przekazywanych komunikatów.
Gdy powracasz do domu z miejsca zdarzenia:
- weź prysznic,
- zmień buty i odzież,
- schowaj noszone rzeczy do plastikowego worka i szczelnie zamknij,
- gdy otrzymasz polecenie ewakuacji - niezwłocznie to wykonaj!
- nasłuchuj w radiu i telewizji komunikatów o schronach i drogach ewakuacji,
- zabierz rzeczy przygotowane na ewakuację.
Gdy pozostajesz w domu:
- pozamykaj okna i zabezpiecz je,
- wyłącz klimatyzację, wentylację, ogrzewanie nawiewowe,
- włącz radio i słuchaj komunikatów,
- zamknij zasuwy piecowe i kominowe,
- udaj się do piwnicy lub innych pomieszczeń znajdujących się poniżej gruntu,
- pozostań wewnątrz do czasu otrzymania komunikatu, ze jest już bezpiecznie,
- jeśli musisz wyjść na zewnątrz, zakryj usta i nos mokrym ręcznikiem,
- przygotuj się na ewakuacje lub dłuższe pozostanie w swoim domu,
- ukryj inwentarz i nakarm go przechowywana w zamknięciu paszą,
- nie używaj telefonu, jeśli nie jest to konieczne. Linie telefoniczne są niezbędne dla akcji ratowniczej.
- przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach,
- zrezygnuj ze spożywania owoców i warzyw oraz wody z niepewnych źródeł,
- nie zabezpieczoną żywność przed schowaniem dobrze opłucz,
- postępuj zgodnie z zaleceniami władz, do momentu odwołania zagrożenia.
ZAGROŻENIA NIEPRZEWIDYWALNE:
Wymienione niżej zagrożenia, do których należą skutki katastrof technicznych czy wypadków komunikacyjnych, bądź ataków terrorystycznych, nie można przewidzieć. Wyróżniamy następujące zagrożenia przewidywalne:
1. Uwolnienie niebezpiecznych środków chemicznych
Na dzień dzisiejszy na terenie miasta i gminy przestała działać większość przedsiębiorstw wykorzystujących w procesie produkcji niebezpieczne środki chemiczne. Jedynym zakładem mogącym stanowić zagrożenie wystąpienia skażenia środkami chemicznymi, jest Zakład Produkcji Etanolu „BIOAGRA” w Goświnowicach. Postępowanie w przypadku wystąpienia skażenia chemicznego jest takie same jak w przypadku skażenia promieniotwórczego.
Istnieje także druga możliwość wystąpienia skażenia chemicznego, poprzez awarię przejeżdżających przez teren gminy cystern samochodowych lub kolejowych. Do takiej awarii może dojść w wyniku wypadku cysterny przewożących substancje toksyczne.
2. Katastrofy komunikacyjne
Katastrofy kolejowe
Katastrofy kolejowe występują stosunkowo rzadko. Jednak olbrzymia ilość przewożonych pasażerów, wielkość i różnorodność niebezpiecznych ładunków (chemiczne, toksyczne, łatwopalne i inne) zwiększają skalę i rozmiar zagrożeń, które w równej mierze dotyczą pasażerów i mieszkańców miejscowości w pobliżu szlaków kolejowych.
Katastrofy drogowe
Postępująca motoryzacja, ciągła rozbudowa sieci dróg i różnorodność przewożonych ładunków potęgują zagrożenia, które towarzyszą katastrofom i wypadkom drogowym. Powszechność motoryzacji nakłada na obywateli obowiązek znajomości podstawowych zasad i czynności do wykonania w razie wystąpienia katastrofy drogowej lub wypadku.
Zasady zachowania się w przypadku
Katastrof kolejowych:- powiadomienie służb ratowniczych (Straż Pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe, PKP),
- udzielenie pierwszej pomocy przed medycznej poszkodowanym, gdy nie grozi to pożarem, wybuchem i gdy nie ma innych zagrożeń,
- stosowanie się do poleceń służb ratunkowych,
- nie zbliżanie się do miejsca katastrofy, nie blokowanie dojazdu pojazdom specjalnym,
- oddalić się jak najszybciej, gdy jest podejrzenie wycieku niebezpiecznej substancji,
- ostrzeganie innych przypadkowych świadków zdarzenia.
Katastrof drogowych:
- powiadomienie służb ratowniczych (Straż Pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe),
- udzielenie pierwszej pomocy przed medycznej poszkodowanym, gdy nie grozi to pożarem, wybuchem i gdy nie ma innych zagrożeń,
- stosowanie się do poleceń służb ratunkowych,
- nie zbliżanie się do miejsca katastrofy, nie blokowanie dojazdu pojazdom specjalnym,
- wyłączenie nawiewu i zamknięcie okien, gdy jest podejrzenie wycieku niebezpiecznej substancji,
- ostrzeganie innych użytkowników drogi.
3. Katastrofy budowlane
Katastrofa budowlana jest to niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, urządzeń formujących, ścianek szczelnych obudowy wykopów.
Katastrofy budowlane najczęściej powodowane są:
- wadami konstrukcyjnymi i technologicznymi,
- wybuchami gazu,
- szkodami górniczymi,
- terroryzmem.
Zasady zachowania się w przypadku katastrofy budowlanej
Do podstawowych zasad podczas katastrofy budowlanej należy:
- powiadomienie służb ratowniczych,
- udzielenie pierwszej pomocy przed medycznej poszkodowanym,
- stosowanie się do poleceń służb ratowniczych,
- oddalić się jak najszybciej, gdy jest podejrzenie wycieku niebezpiecznej substancji lub wybuchu,
- ostrzeganie innych przypadkowych świadków zdarzenia,
- jeśli byłeś uczestnikiem katastrofy nie opuszczaj miejsca zdarzenia bez przebadania przez lekarza, ponieważ skutki mogą się ujawnić dopiero po kilku godzinach.
Opuszczając dom (mieszkanie), pamiętaj:
- wyłącz instalację gazową, elektryczną, wodną,
- zabierz ze sobą dokument tożsamości, żywność, koce, odzież, pieniądze,
- zadbaj o to, aby dom opuścili wszyscy domownicy oraz sąsiedzi,
- zachowaj szczególną ostrożność - uwaga na stropy, klatki schodowe!
- o ile nie możesz opuścić budynku (mieszkania) drzwiami wyjściowymi przez klatkę schodową z powodu zagrożenia lub innych przeszkód, uciekaj przez okno lub okna sąsiadów, jeśli to możliwe.
Gdy nie możesz opuścić mieszkania:
- wywieś w oknie białe prześcieradło lub obrus, jako znak dla ratowników, że potrzebujesz pomocy.
Gdy jesteś unieruchomiony (przysypany):
- nawołuj pomocy, stukaj w lekkie elementy metalowe - ułatwisz ratownikom dotarcie do Ciebie,
Gdy opuściłeś dom (mieszkanie):
- powiadom kierującego akcją ratowniczą o osobach z rodziny i sąsiadach, którzy zostali jeszcze w pomieszczeniach budynku, oraz o osobach, które aktualnie i na pewno przebywają poza domem (w pracy, szkole itp.),
- jeśli posiadasz informacje pomocne w akcji ratowniczej, przekaż je niezwłocznie służbie ratowniczej,
- nie przeszkadzaj w pracy ratownikom,
- nie wracaj na miejsce katastrofy, ani nie wchodź do uszkodzonego wypadkiem budynku bez zezwolenia służb budowlanych, które określają, czy takie wejście jest bezpieczne,
- o ile doznałeś obrażeń (jesteś ranny), zgłoś się do punktu pomocy medycznej,
- zgłoś swoje potrzeby do punktu pomocy społecznej lub władz miasta, gminy.
Katastrofa budowlana może zdarzyć się wszędzie w gminie Nysa jednak szczególnie niebezpieczne są rejony stacji paliw, zakładu Mega (były ZUP), terenów FSD czy terenów byłej rzeźni.
4. Awarie sieci gazowych
Awaria sieci gazowej to rozszczelnienie gazociągu, uszkodzenie urządzeń w stacjach gazowych, którym towarzyszy nieplanowy wyciek gazu i stwarzanie nie bezpieczeństwa wybuchu oraz pożaru. Jest to zjawisko niespodziewane, które powoduje utratę technicznej sprawności urządzenia lub obiektu sieci gazowej stwarzając zagrożenie dla ludzi, mienia czy środowiska.
Jak się zachować w przypadku awarii sieci gazowej
Przede wszystkim nie wolno absolutnie niczego włączać, wyłączać, uruchamiać, zapalać:
- należy natychmiast otworzyć okna i drzwi, aby spowodować przeciąg, który rozrzedzi gaz w powietrzu,
- należy zakręcić kurki w kuchence, jeśli były odkręcone,
- jeśli to nie pomoże zakręcić zawór doprowadzający gaz do piecyka o ile jest lub zakręcić zawór butli w przypadku gazu butlowego. Dziecko może sobie z tym nie poradzić, więc powinno jak najszybciej powiadomić najbliższą osobę dorosłą np. sąsiada,
- jeśli gaz nadal się ulatnia należy opuścić mieszkanie i z telefonu sąsiada powiadomić pogotowie gazowe,
Nie wolno używać w strefie objętej gazem żadnych urządzeń elektrycznych, również telefonów oraz otwartego ognia: palić papierosów itp.
5. Awarie sieci energetycznych
Wśród przyczyn awarii sieci energetycznych wymienić należy: wpływy atmosferyczne (wichury, podtopienia, oblodzenia), katastrofy budowlane, wstrząsy sejsmiczne, nieumyślna lub celowa działalność człowieka. Skutkiem oddziaływania energii elektrycznej na organizm człowieka jest porażenie prądem elektrycznym, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Decydujące znaczenie dla oddziaływania elektryczności na żywy organizm mają następujące czynniki, pozostające ze sobą w związku: napięcie, natężenie i częstotliwość prądu, opór elektryczny ciała, gęstość prądu, czas działania oraz droga prądu przez ciało.
Jak się zachować w przypadku awarii sieci energetycznych
Ze względów praktycznych wypadki z prądem można podzielić na dwa rodzaje:
- wypadki z prądem o niskim napięciu (poniżej 1000 woltów)
- wypadki z prądem o wysokim napięciu (powyżej 1000 woltów).
Postępowanie w przypadku porażenia prądem o niskim napięciu:
- natychmiast przerwij obwód elektryczny (wyłączenie urządzenia, wyjęcie bezpiecznika),
- gdy przerwanie działania prądu jest niemożliwe, spróbuj odsunąć ofiarę wypadku od obwodu elektrycznego przy użyciu sprzętu nie przewodzącego elektryczności (drewno, tworzywo sztuczne, guma, wyroby ceramiczne, itp.),
- przed podjęciem każdego działania zapewnij sobie zabezpieczenie przed wpływem prądu (stań na desce lub innym materiale izolacyjnym), nie dotykaj ratowanego gołymi rękami lub przedmiotem przewodzącym elektryczność, dopóki obwód prądu nie zostanie przerwany,
- gdy oddziaływanie prądu zostanie wyeliminowane lub usuniesz ofiarę wypadku z okolicy zagrożenia, przystąp do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Postępowanie w przypadku porażenia prądem o wysokim napięciu:
-nie możesz przystąpić do wykonywania czynności ratunkowych w ramach pierwszej pomocy,
- abyś zdołał udzielić jedynej możliwej pomocy poszkodowanemu, którą jest wezwanie pogotowia ratunkowego – w pierwszym rzędzie zadbaj o swoje bezpieczeństwo,
- nie zbliżaj się bezpośrednio do miejsca zdarzenia, pamiętając, że łuk elektryczny może przeskoczyć na odległość nawet kilku metrów (z reguły bezpieczna odległość to 5 metrów),
- powiadamiając pogotowie ratunkowe zaznacz, że wypadek dotyczy porażenia prądem o wysokim napięciu.
ZAPAMIĘTAJ!!!
Urządzenia sieci wysokiego napięcia są oznakowane tablicami ostrzegawczymi z napisem: "UWAGA – wysokie napięcie – grozi śmiercią" umieszczonym na tle czerwonej błyskawicy.
6. Awaria sieci ciepłowniczych
Podczas przesyłania na odległość nośników ciepła, np. gorącej wody lub pary, nastąpić może gwałtowne rozszczelnienie instalacji ciepłowniczej. Przyczyny awarii mogą być różne: niedbałość wykonawstwa, rozmycie, przemarzanie lub ruchy gruntu (w przypadku przewodów podziemnych), katastrofy budowlane, wypadki komunikacyjne (w przypadku przewodów naziemnych), itd. Skutkiem bezpośredniego oddziaływania gorącej wody i pary na ciało ludzkie jest termiczne oparzenie. W zależności od głębokości uszkodzeń wyróżniamy trzy stopnie oparzeń:
- Oparzenie pierwszego stopnia – powoduje silne przekrwienie skóry, która przejawia się wyraźnym zaczerwienieniem. W miejscu oparzenia odczuwany jest piekący ból – dolegliwość występuje nagle.
- Oparzenie drugiego stopnia - występuje wówczas, gdy oprócz silnego przekrwienia skóry pojawiły się na niej pęcherze wypełnione płynem.
- Oparzenie trzeciego stopnia – stanowi głębokie uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej, niekiedy sięgające mięśni i wiązadeł, które ulegają martwicy.
Jak się zachować w przypadku awarii sieci ciepłowniczych
Postępowanie w przypadku oparzenia pierwszego stopnia:
Zaleca się polewać poparzoną skórę strumieniem czystej, zimnej wody przez okres minimum kwadrans (15 minut) – powtarzając czynność kilkakrotnie, z krótkimi przerwami. Przy większych powierzchniach oparzenia (20-30 cm2) lub oparzeniach szyi, bądź twarzy konieczna jest niezwłoczna pomoc lekarska.
Postępowanie w przypadku oparzenia drugiego stopnia:
Niedopuszczalne jest przekłuwanie pęcherzy, ani ich smarowanie tłuszczem lub maściami. Jeśli pęcherze są zdarte, rany należy delikatnie przykryć jałową gazą. Konieczne jest przetransportowanie oparzonego do lekarza.
Postępowanie w przypadku oparzenia trzeciego stopnia:
Przy oparzeniach III stopnia oparzone miejsce chłodzimy wodą jedynie przez kilka minut, żeby nie wprowadzić pacjenta w stan hipotermii (wyziębienia). Nie wolno też zanurzać poparzonej osoby w zbiorniku z wodą ani okładać śniegiem bądź lodem. Konieczne jest przetransportowanie oparzonego do lekarza.
7. Ataki terrorystyczne
Nysa to nie metropolia światowa, ani nawet duże i znaczące miasto Polski. Nigdy jednak z naszych rozważeń nie możemy wykluczyć tego rodzaju zagrożenia. Terroryzm to nie tylko zamachy bombowe Al.-Kaidy, to także próba wymuszenia na władzach realizacji swego celu poprzez stworzenie zagrożenia dla społeczeństwa. Może to być rozpylenie substancji trujących, duszących lub żrących, ale równie dobrze może to być podłożenie bomby lub zabranie zakładników. Dokonać tego mogą nie tylko zagraniczni terroryści ale również dobrze mogą to być nasi rodzimi przestępcy i psychopaci.
Należy pamiętać, że ludzie uciekający się do terroru bez względu na pobudki popychające ich do tego czynu kierują się tymi samymi zasadami:
- obiekt ataku musi być łatwo dostępny,
- atak lub nawet groźba jego wykonania musi szokować społeczeństwo do tego stopnia, że władze zgodzą się na realizację celi terrorystów.
Na podstawie doświadczeń państw dotkniętych od lat terroryzmem możemy określić że prawdopodobnymi celami ataku w Nysie mogą być:
- obiekty użyteczności publicznej ( przedszkola , szkoły, Nyski Dom Kultury, kino itp.),
- obiekty kultu religijnego głównie Bazylika Mniejsza pw. św. Jakuga i św. Agnieszki,
- odbywające się pod gołym niebem duże zgromadzenia ludzi,
- masowe odbywające się na ulicach miasta uroczystości religijne np. procesje na Boże Ciało.
Jak się zachować w przypadku ataku terrorystycznego
Stosuj się do poniższych zasad:- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadom służbę ochrony obiektu lub jego administratora oraz Policję.
- nie rozpowszechniaj informacji o podejrzeniu, aby nie spowodować paniki.
- nie próbuj obezwładniać podejrzanych osób (dyskretnie je obserwuj i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących ich wyglądu i zachowania).
Postępowanie w przypadku zamachu z użyciem urządzeń wybuchowych:
- nie bagatelizuj, nie lekceważ informacji o zagrożeniu incydentem bombowym,
- nie przyjmuj od obcych osób żadnych pakunków,
- nie pozostawiaj własnego bagażu bez opieki,
- nie dotykaj, a tym bardziej nie przemieszczaj podejrzanych pakunków,
- zachowaj spokój,
- poinformuj wszystkich przebywających w pobliżu o zagrożeniu, jednocześnie starając się nie wywoływać paniki,
- poinformuj Policję oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo danego obiektu,
- do czasu przybycia Policji w miarę istniejących możliwości zabezpiecz zagrożone miejsce, zachowując środki bezpieczeństwa, bez narażania siebie i innych osób na niebezpieczeństwo,
- jak najszybciej oddal się z miejsca zagrożonego wybuchem.
- po ogłoszeniu alarmu i zarządzeniu ewakuacji niezwłocznie udaj się do wyjścia poza strefę zagrożoną.
Postępowanie w przypadku otrzymania podejrzanej przesyłki:
- nie dotykaj jej! Przesyłki nie wolno otwierać, ściskać ani deformować,
- jeśli wziąłeś już ją do ręki to odłóż delikatnie kładąc na gładkiej powierzchni,
- oddal się na odległość minimum 10 m, a w przypadku pomieszczenia po prostu je opuść,
- bezzwłocznie powiadom Policję,
- po przybyciu właściwych służb stosuj się bezwzględnie do ich zaleceń.
PROSZĘ PAŃSTWA !!!
Wszystkie w/w klęski mogą dotknąć każdą miejscowość gminy. Pozostaje jednak wciąż jedna największa, nieobliczalna i dosłownie wisząca nad miastem groźba!
Zagrożeniem tym jest „Katastrofalne zatopienie terenu powstałe w wyniku awarii urządzeń hydrotechnicznych jednego z pobliskich jezior”
Nasze miasto wraz z kilkoma sołectwami gminy rozbudowało się w szerokiej na około 4-6 km i opadającej ku wschodowi dolinie rz. Nysa Kłodzka. W górze rzeki wykorzystując ukształtowanie terenu zbudowano w bliskim sąsiedztwie miasta dwa małe zbiorniki retencyjne. Ukształtowanie terenu sprawia ich kaskadowe ułożenie względem siebie i miasta. W praktyce w wyniku takiego usytuowania woda z kolejnych zbiorników (jezior) nie może być odprowadzona na boki lecz zgodnie z prądem rzeki przelewa się z jednego do drugiego a w ostateczności i tak musi korytem rzeki przepłynąć przez miasto.
Po powodzi w 1997 roku odbudowano i naprawiono urządzenia hydrotechniczne. Zaczęto też ściśle przestrzegać harmonogram napełnienia i opróżnienia zbiorników. Podjęte środki zapobiegawcze zapewniają nam być może bezpieczeństwo w 99,99 %. Pozostaje jednak mieszcząca się w tym 0,01 % sytuacja gdy spływająca do zbiorników (jezior) woda zapełni je całkowicie nawet gdyby były puste, bo przypływ będzie większy niż odpływ. Wtedy może dojść do przerwania tamy lub wału na którymś ze zbiorników.
Najgorsze, nieprzewidywalne skutki wywoła awaria na jednym z wyżej położonych zbiorników głównie przepełnionego jeziora Otmuchowskiego. Wtedy cała woda z niego przeleje się do jeziora nyskiego i przekraczając jego pojemność krytyczną i wytrzymałość urządzeń hydrotechnicznych po około 13 – tu godzinach doprowadzi do przerwania tamy lub wałów. Powstała w wyniku awarii fala czołowa wysokości 10m. i szerokości ok. 1,5 – 2km. przemieszczając się z prędkością 8m/sek. przez miasto i położone z biegiem rzeki sołectwa zniszczy prawie wszystko na swojej drodze. Pod wodą znajdzie się blisko 90% powierzchni miasta i okolic utrzymując rozlewisko około dwóch dób.
Kompletnie sparaliżowany zostanie system kierowania i zarządzania gminą. Przerwane będą główne szlaki komunikacyjne. Uszkodzone lub zniszczone zostaną węzły łączności i systemy przesyłowe energii elektrycznej, gazu i ciepła. Wystąpi zanieczyszczenie wody i terenu paliwem, toksycznymi środkami trującymi z zalanych zakładów pracy i stacji paliw.
Destrukcyjne działanie fali czołowej, jej gwałtowność i siła nie pozwalają na prowadzenie w tym czasie akcji ratowniczej. Musi się więc rozpocząć i zakończyć przed katastrofą, inaczej straty osobowe mogą być znaczne. W przypadku wystąpienia takiego zagrożenia konieczne jest przeprowadzenie ewakuacji ludności, więcej informacji odnośnie ewakuacji podano w dziale „Dokąd i jak się ewakuować”.
Dla zabezpieczenia tak tragicznej katastrofy może w sytuacjach krytycznych dojść do podobnej jak w 1997 roku powodzi. Dla ratowania urządzeń hydrotechnicznych jeziora nyskiego nastąpi tak duży zrzut wody, że spływając rzeką przeleje się ona przez wały ochronne i zaleje znaczną część miasta.