SZANOWNI PAŃSTWO!
Nie tylko Nysa boryka się z problemem zagrożeń. Dotyczy to większości miast i wsi na całym świecie. Jednym przyszło żyć w stałym zagrożeniu klęskami żywiołowymi (powodzie, trzęsienia ziemi, trąby powietrzne) nad innymi wisi groźba zamachów terrorystycznych. To nieprawda, że jesteśmy bezbronni wobec sytuacji kryzysowych. Wręcz przeciwnie! Sami jesteśmy w stanie zapewnić sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwo, a także ograniczyć ewentualne straty materialne. Musimy się do tego jednak przygotować!
KRÓTKI PORADNIK OBYWATELA
Na świecie a szczególnie w USA społeczeństwo jest świadome tego, że w czasie zagrożenia nie wszystko wykonają za nich służby ratownicze, dlatego ludzie zamieszkujący rejony szczególnych zagrożeń opracowują Rodzinny Plan Działania na Wypadek Zagrożenia.
Inaczej przedstawia się sytuacja w naszym kraju. Społeczeństwo nasze w chwilach zagrożeń oczekuje pełnej pomocy ze strony władz nie robiąc samemu nic. Nadszedł czas aby rozpocząć samemu zabezpieczenie swego życia we współdziałaniu z odpowiednimi organami ratowniczymi. Wystarczy usiąść na pół godziny razem z rodziną i wspólnie się zastanowić się nad poniższymi zagadnieniami:
- jakie zagrożenia mogą nas dotyczyć i co należy zrobić aby być przygotowanym w razie jego wystąpienia (plan działania),
- co zrobić w wypadku ogłoszenia ewakuacji, przedmioty zabrać ze sobą, jaką drogą się ewakuować, w który rejon udać, jak zabezpieczyć mieszkanie, itp.
- czy i na jaką pomoc można liczyć ze strony sąsiadów, czy któryś z nich posiada jakieś specjalne umiejętności czy kwalifikacje, np. jest lekarzem,
- gdzie ma dać znać o sobie członek rodziny, jeżeli w chwili katastrofy jest poza domem,
- przeszkolenie członków rodziny z znajomości zasad postępowania w czasie wystąpienia zagrożeń, sygnałami alarmowymi oraz udzielaniem pierwszej pomocy medycznej,
- przygotowanie spisu ważnych dokumentów rodzinnych takich jak polisy ubezpieczeniowe, numery rachunków bankowych, adresy i telefony kontaktowe, akty notarialne, dokumenty potwierdzające tożsamość, papiery wartościowe czy legitymacje ubezpieczeniowe itp.
W związku z powyższym można wyznaczyć kilka punktów do wypełnienia przy sporządzaniu Rodzinnego Planu Powodziowego:
- Ważniejsze numery telefonów,
- Częstotliwość lokalnej stacji radiowej,
- Bezpieczne miejsca w domu (w czasie powodzi),
- Dane dotyczące ewakuacji z ulotki dokąd i jak się ewakuować,
- Ważne dokumenty do zabrania przy ewakuacji,
- Ważne przedmioty do zabrania,
- Wykaz czynności do wykonania.
Pamiętaj!
W ratownictwie kolorowa flaga, lampa lub latarka mają swoje znaczenie, gdy więc znajdziesz się w czasie klęski w odosobnieniu użyj ich do przekazania swoich potrzeb.
KOLOR BIAŁY oznacza – potrzebuję ewakuacji z miejsca w którym się znajduję.
KOLOR CZERWONY oznacza – proszę o jedzenie i wodę.
KOLOR NIEBIESKI oznacza – potrzebuję pomocy medycznej (prośba o lekarza lub inną formację pomocy medycznej).
Wyposażenie na czas klęski żywiołowej
Każda rodzina powinna posiadać przygotowane podstawowe wyposażenie na czas klęsk żywiołowych. Należy liczyć się z tym, że warunki mogą nam uniemożliwić opuszczenie domu, bądź też w przypadku ewakuacji przyjdzie nam żyć w skrajnych warunkach. Wyposażenie powinno zawierać :
1) artykuły zgromadzone na dłuższy okres czasu:
- apteczka pierwszej pomocy: gaza, bandaże, plastry, trójkątne chusty, sterylne opatrunki, taśmy przylepne, nożyczki, chusta, środki aseptyczne, mydło, środki przeciwbólowe, rękawice gumowe. Do apteczki w okresie zagrożenia dołóż aspirynę, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany oraz zapas lekarstw używanych przez członków rodziny na przewlekłe choroby.
- przybory i urządzenia: turystyczny zestaw do gotowania, radio na baterie z dodatkowymi bateriami zapasowymi, latarki (w tym jedna z trzema kolorami: biały, czerwony i niebieski), nóż wieloczynnościowy, zapałki, gwizdek, przybory do higieny, papier toaletowy, przybory do szycia, pojemniki plastikowe, trzy chorągiewki co najmniej o wymiarach 30x40 cm w kolorze białym, czerwonym i niebieskim. Zestaw powinien być spakowany i gotowy do zabrania.
2) artykuły zabierane po ogłoszeniu stanu zagrożenia:
- żywność: zgromadź zapasy żywności dla wszystkich członków rodziny na okres minimum 5 dni. Przygotuj tylko żywność nadającą się do dłuższego przechowywania, najlepiej konserwy, żywność w opakowaniach próżniowych, suchą typu instans do zalania wodą, sucharki itp. Zgromadzone zapasy przechowuj w chłodnym i suchym miejscu.
- woda: przygotuj wodę w ilości około 3 do 5 litrów na osobę na dzień, wliczając w to wodę do utrzymania podstawowych zasad higieny. Wodę najlepiej przechowywać w plastikowych zamykanych pojemnikach. Miej pod ręką pewną ilość tabletek do odkażania wody, które znajdą zastosowanie, gdy nastąpi przerwa w dostawie wody z zewnątrz.
- odzież i rzeczy do spania: każdy domownik powinien posiadać jeden lub dwa komplety ubrań na zmianę, mocne buty, ewentualne obuwie robocze, odzież przeciwdeszczową, koce lub śpiwory, czapkę i rękawiczki, ocieplaną bieliznę i okulary przeciwsłoneczną.
Uwaga!
Szczegóły dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń znajdują się w ulotkach: Co nam w Nysie zagraża oraz Dokąd i jak się ewakuować.
W PRZYPADKU ZAGROZEŃ PRZEWIDYWALNYCH TAKICH JAK POWÓDŹ PAMIĘTAJ!
W przypadku wystąpienia symptomów zagrożenia przeciwpowodziowego:
- systematycznie słuchaj komunikatów i sygnałów podawanych w lokalnych stacjach radiowych, telewizyjnych lub w internecie;
- postępuj zgodnie z poleceniami służb uprawnionych do kierowania w sytuacjach zagrożenia;
zachowuj spokój, realizuj wcześniej przygotowany rodzinny plan działania;
- po skompletowaniu wyposażenia na czas klęski, prowadź w miarę normalne życie w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń;
- jeżeli sam jesteś gotów do przeciwstawienia się zagrożeniu, udzielaj pomocy innym;
- przygotuj dom / mieszkanie/ do opuszczenia, w tym: wyłącz źródła i odbiornik gazu i prądu oraz zabezpiecz pozostawione mienie;
- w przypadku ogłoszenia ewakuacji postępuj zgodnie z podawanymi w komunikatach informacjami.
Szanowni Państwo pamiętajmy, że inwestowanie we własne bezpieczeństwo, umiejętność zachowania się w sytuacjach określonych zagrożeń, udzielenie sobie lub bliskim pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia zagrożenia jest inwestycją, która może się zwrócić w ciągu jednej chwili. Jest to inwestycja bezcenna!
Szef Obrony Cywilnej
Kordian Kolbiarz