20 grudnia ponownie zebrała się Rada Miejska. Oprócz standardowego porządku obrad, na przedświątecznej sesji radni podzielili się opłatkiem.
Podczas sesji radni przyjęli uchwałę nadającą nowy statut Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Nysie. Dokonano również zmian w budżecie gminy w bieżący roku oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2018 – 2041. Rada wskazała ponadto spośród swojego grona przedstawicieli do składu Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Nysie. Nowo powołane osoby to Jacek Tarnowski i Marek Święs.
Obecny podczas obrad nowy Starosta Nyski Starosta Nyski zadeklarował wzorową współprace na szczeblu regionalnym. - Mamy bardzo duże i bardzo ambitne wspólne plany - powiedział Andrzej Kruczkiewicz - Mam nadzieję, że społeczeństwo po 5 latach powie niech tak sama władza zostanie na kolejną kadencję.
Podczas przerwy w obradach radni mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów Przedszkola nr 1 w Nysie. Po nich nastąpiło tradycyjne dzielenie się opłatkiem. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz życzył zebranym dobrych, rodzinnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Kosz ze słodyczami otrzymali nauczyciele i przedstawiciele rodziców, którzy pomogli przygotować nastrojowe jasełka.
W czasie czwartej sesji obecnej kadencji najwięcej czasu poświęcono na przyjęcie uchwały, ustalającej wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przy 16 głosach poparcia, spółka EKOM od lutego 2019 roku wprowadzi podwyżki w tym zakresie. Stawka za zbiórkę selektywną wzrośnie do 15 złotych, a za odpady niesegregowane do 30 złotych od jednego mieszkańca. – Niestety, wzrost opłat środowiskowych oznacza, że w całej Polsce ceny rosną - wyjaśnia Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. - W naszej gminie od wielu lat ceny były na jednym poziomie.
Do tej pory mieszkańcy naszej gminy płacili za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych jedne z najniższym stawek w całym regonie. Było to możliwe m.in. dzięki temu, że spółka EKOM świadczy usługi dla kilku ościennych gmin, co pozwala na rozbicie kosztów utrzymania infrastruktury na podmioty korzystające z Regionalnej Instalacji Przetwarzani Odpadów Komunalnych (łącznie 19 podmiotów). – Nasza spółka jest pokazywana jako wzór w całym województwie – mówi odchodzący prezes spółki, Jacek Chwalenia (obecnie Wicestarosta Nyski). – Spółka jest zarządzana optymalnie i trudno wskazać obszar, gdzie można jeszcze coś zoptymalizować. Jacek Chwalenia przypomniał kilkukrotnie, że zmiany stawek wynikają z podwyższenia opłaty środowiskowej, odprowadzonej co roku do Urzędu Marszałkowskiego. Opłata ta wzrośnie z 74 złotych do 270 w roku 2021.
Pełen przebieg obrad można obejrzeć na stronie internetowej pod adresem https://transmisja.esesja.pl/nysa
Andrzej Babiński
Wydział Administracyjno-Organizacyjny
Urząd Miejski w Nysie