Do 18 października mieszkańcy Gminy Nysa mogą składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Sprawdzamy, o co wnioskowano w poprzednich dwóch edycjach oraz na co głosują mieszkańcy innych polskich miast, w których utworzono budżet obywateli.
Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Do tej pory Budżet Obywatelski wprowadzono m.in. w Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Sosnowcu, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, czy też w Katowicach. W ramach procesu mieszkańcy mają prawo zgłaszać własne projekty obywatelskie dotyczące zadań publicznych, a następnie wybierać w trybie głosowania te zadania, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji.
W Gminie Nysa obecnie trwa trzeci nabór wniosków, na których realizację przeznaczono kwotę 600 tysięcy złotych. Mieszkańcy swoje pomysły mogą zgłaszać do dnia 18 października br., a głosowanie odbędzie się w dniach od 3 do 17 stycznia 2017 roku. Efektem poprzednich edycji było złożenie w sumie ponad 130 wniosków. - To pokazuje, że mieszkańcy naszej gminy chcą mieć realny wpływ na zmiany w mieście oraz w sołectwach i nie brakuje im ku temu pomysłów. – mówi Andrzej Babiński z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego w Nysie. – Zachęcamy wszystkich do składania wniosków i namawiania znajomych, przyjaciół i sąsiadów do głosowania na dany projekt.
Do tej pory nysianie wnioskowali m.in. o modernizację ulic, budowę siłowni na powietrzu, parku linowego, kina pod gwiazdami, boisk sportowych, ogrodu doświadczeń, strzelnicy sportowej, miasteczka ruchu drogowego, budowę placów zabaw dla dzieci, miejsc rekreacji dla mieszkańców i turystów, muszli koncertowej, budowę ściany wspinaczkowej, placu dla rolkarzy, czy też wsparcie wydarzeń o charakterze kulturalnym i rozrywkowym. Do większych zadań można zaliczyć pomysł stworzenia centrum nauki, toru rowerowego oraz centrum rekreacyjno-sportowego nad Jeziorem Nyskim.
Do ciekawych pomysłów zgłoszonych w innych miastach można zaliczyć wniosek o zakup sceny mobilnej dla organizacji pozarządowych oraz budowy szpitala dla psów i kotów w Kaliszu, stworzenie filmu 3D "Lublin przyszłości”, wykonanie bezkolizyjnego pasa autobusowo-tramwajowego w Łodzi, czy też bezpłatne szkolenia szybowcowe oraz bezpłatne loty widokowe dla mieszkańców Krakowa i budowę nadbrzeża ze slipem dla przyszłej miejskiej przystani łodziowej we Wrocławiu.
Szczegóły oraz wnioski do pobrania można znaleźć pod adresem >>> link.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Urząd Miejski w Nysie